  • SMBG40HE3/5B
SMBG40HE3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBG40HE3/5B
HK JDW NO:
884-SMBG40HE3/5B
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
SMBG40HE3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMBG40HE3/5B
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Supplier Device Package
    DO-215AA (SMBG)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Base Part Number
    SMBG
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Voltage - Breakdown (Min)
    44.4V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    8.4A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    71.4V
  • Clamping Voltage
    71.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    40V
  • Peak Pulse Current
    8.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    40V
  • Max Surge Current
    8.4A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    44.4V