  • SMBJ170A
SMBJ170A
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ170A
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMBJ170A
Datasheet:
SMBJ170A
Description:
TVS DIODE 170V 275V SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ170A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMBJ170A.
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2012
  • Series
    SMBJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    PRSM-MIN
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMBJ17
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    275V
  • Clamping Voltage
    275V
  • Peak Pulse Current
    2.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    170V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    189V
  • Reverse Breakdown Voltage
    189V