  • SMBJ188CA-E3/5B
SMBJ188CA-E3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ188CA-E3/5B
HK JDW NO:
884-SMBJ188CA-E3/5B
Datasheet:
SMBJ188CA-E3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ188CA-E3/5B
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    188V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    328V
  • Clamping Voltage
    328V
  • Peak Pulse Current
    2A
  • Reverse Standoff Voltage
    188V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    209V
  • Reverse Breakdown Voltage
    209V