  • SMBJ22C-E3/5B
SMBJ22C-E3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ22C-E3/5B
HK JDW NO:
884-SMBJ22C-E3/5B
Datasheet:
SMBJ22C-E3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ22C-E3/5B
    Select All
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AA (SMBJ)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Operating Supply Voltage
    22V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Breakdown (Min)
    24.4V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    15.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    39.4V
  • Clamping Voltage
    39.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    22V
  • Peak Pulse Current
    15.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    22V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    24.4V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    24.4V