  • SMBJ26A-E3/51
SMBJ26A-E3/51
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ26A-E3/51
HK JDW NO:
884-SMBJ26A-E3/51
Datasheet:
SMBJ26A-E3/51
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ26A-E3/51
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    26V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    14.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    42.1V
  • Clamping Voltage
    42.1V
  • Reverse Standoff Voltage
    26V
  • Max Surge Current
    14.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    28.9V