  • SMCG11A-E3/9AT
SMCG11A-E3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
SMCG11A-E3/9AT
HK JDW NO:
884-SMCG11A-E3/9AT
Datasheet:
SMCG11A-E3/9AT
Step5Bar-code shipping tag
SMCG11A-E3/9AT
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCG
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    11V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    18.2V
  • Clamping Voltage
    18.2V
  • Peak Pulse Current
    82.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    11V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    12.2V
  • Reverse Breakdown Voltage
    12.2V