  • SMCG22A-M3/57T
SMCG22A-M3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCG22A-M3/57T
HK JDW NO:
884-SMCG22A-M3/57T
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
SMCG22A-M3/57T
Step5Bar-code shipping tag
SMCG22A-M3/57T
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    24.4V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    42.3A
  • Clamping Voltage
    35.5V
  • Peak Pulse Current
    42.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    22V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW