  • SMCG6.5CAHE3/57T
SMCG6.5CAHE3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCG6.5CAHE3/57T
HK JDW NO:
884-SMCG6.5CAHE3/57T
Datasheet:
SMCG6.5CAHE3/57T
Step5Bar-code shipping tag
SMCG6.5CAHE3/57T
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMCG
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Operating Supply Voltage
    6.5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    11.2V
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Max Surge Current
    133.9A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    7.22V
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ