  • SMCJ11AHE3/57T
SMCJ11AHE3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ11AHE3/57T
HK JDW NO:
884-SMCJ11AHE3/57T
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ11AHE3/57T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ11AHE3/57T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Supply Voltage
    11V
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    18.2V
  • Clamping Voltage
    18.2V
  • Peak Pulse Current
    82.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    11V
  • Max Surge Current
    82.4A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    12.2V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ