  • SMCJ11CA
SMCJ11CA
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ11CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMCJ11CA
Datasheet:
SMCJ11CA
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ11CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ11CA.
    Select All
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    14.4V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2010
  • Series
    SMCJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCJ11
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    12.2V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    18.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    11V
  • Peak Pulse Current
    82.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    11V
  • Max Surge Current
    200A