  • SMCJ120CA-HR
SMCJ120CA-HR
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ120CA-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMCJ120CA-HR
Datasheet:
SMCJ120CA-HR
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ120CA-HR
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMCJ-HR
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    12V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    133V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    193V
  • Clamping Voltage
    19.9V
  • Peak Pulse Current
    7.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    120V
  • Max Surge Current
    75.4A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    14.7V