  • SMCJ15CA-E3/57T
SMCJ15CA-E3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ15CA-E3/57T
HK JDW NO:
884-SMCJ15CA-E3/57T
Datasheet:
SMCJ15CA-E3/57T
Description:
TVS DIODE 15V 24.4V DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ15CA-E3/57T
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    211mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED; EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Number of Elements
    1
  • Voltage
    15V
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    615A
  • Power Dissipation
    6.5W
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    24.4V
  • Clamping Voltage
    24.4V
  • Peak Pulse Current
    61.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Max Surge Current
    61.5A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    16.7V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    16.7V
  • Max Breakdown Voltage
    18.5V
  • Height
    2.42mm
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm