  • SMCJ16HE3/9AT
SMCJ16HE3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ16HE3/9AT
HK JDW NO:
884-SMCJ16HE3/9AT
Datasheet:
SMCJ16HE3/9AT
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ16HE3/9AT
    Select All
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    16V
  • Peak Pulse Current
    52.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    16V
  • Max Surge Current
    52.1A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    17.8V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    DO-214AB, SMC
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.8V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    52.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    28.8V
  • Clamping Voltage
    28.8V