  • SMCJ18CA/57T
SMCJ18CA/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ18CA/57T
HK JDW NO:
884-SMCJ18CA/57T
Datasheet:
SMCJ18CA/57T
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ18CA/57T
    Select All
  • Width
    6.22mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    18V
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    29.2V
  • Clamping Voltage
    29.2V
  • Peak Pulse Current
    51.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Max Surge Current
    51.4A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    20V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Height
    2.62mm
  • Length
    7.11mm