  • SMCJ28CA-E3/57T
SMCJ28CA-E3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ28CA-E3/57T
HK JDW NO:
884-SMCJ28CA-E3/57T
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ28CA-E3/57T
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ28CA-E3/57T
    Select All
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    45.4V
  • Clamping Voltage
    45.4V
  • Peak Pulse Current
    33A
  • Reverse Standoff Voltage
    28V
  • Max Surge Current
    33A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    31.1V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    31.1V
  • Max Breakdown Voltage
    34.4V
  • Height
    2.42mm
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ