  • SMCJ300A
SMCJ300A
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ300A
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMCJ300A
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ300A
Description:
TVS DIODE 300V 486V SMC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ300A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ300A.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    SMCJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    PRSM-MIN
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCJ30
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    486V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    300V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    335V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    300V
  • Clamping Voltage-Max
    486V