  • SMCJ30CA-E3/57T
SMCJ30CA-E3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ30CA-E3/57T
HK JDW NO:
884-SMCJ30CA-E3/57T
Datasheet:
SMCJ30CA-E3/57T
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 30V Bidirect
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ30CA-E3/57T
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2011
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED; EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Dissipation
    6.5W
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    48.4V
  • Clamping Voltage
    48.4V
  • Peak Pulse Current
    31A
  • Reverse Standoff Voltage
    30V
  • Max Surge Current
    31A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    33.3V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    33.3V
  • Max Breakdown Voltage
    36.8V
  • Height
    2.42mm
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm