  • SMCJ440CA
SMCJ440CA
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ440CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMCJ440CA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ440CA
Description:
TVS DIODE 440V 713V SMC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ440CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ440CA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCJ44
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    713V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    440V
  • Breakdown Voltage
    492V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    440V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ