  • SMCJ495A
SMCJ495A
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ495A
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMCJ495A
Datasheet:
SMCJ495A
Description:
TVS DIODE 495VWM 760VC DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ495A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ495A.
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    210.013267mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Series
    SMCJ
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    PRSM-MIN
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCJ49
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    522V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    760V
  • Reverse Standoff Voltage
    495V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    550V
  • Height
    2.62mm
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm