  • SMCJ6.5A-M3/9AT
SMCJ6.5A-M3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ6.5A-M3/9AT
HK JDW NO:
884-SMCJ6.5A-M3/9AT
Datasheet:
SMCJ6.5A-M3/9AT
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ6.5A-M3/9AT
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED; EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    7.22V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Peak Pulse Current
    133.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    10mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    7.6V