  • SMCJ64C-E3/57T
SMCJ64C-E3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ64C-E3/57T
HK JDW NO:
884-SMCJ64C-E3/57T
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ64C-E3/57T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ64C-E3/57T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Operating Supply Voltage
    64V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    71.1V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    13.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    114V
  • Clamping Voltage
    114V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    64V
  • Peak Pulse Current
    13.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    64V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    71.1V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    71.1V
  • Height
    2.62mm
  • Length
    8.13mm
  • Width
    6.22mm