  • SMCJ8.5CA
SMCJ8.5CA
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ8.5CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMCJ8.5CA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ8.5CA
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ8.5CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ8.5CA.
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Series
    SMCJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCJ8
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.5V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    9.44V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    104.2A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    14.4V
  • Clamping Voltage
    137V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    8.5V
  • Peak Pulse Current
    10.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    85V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    10.8V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    8.5V
  • Reverse Breakdown Voltage
    94.4V
  • Max Breakdown Voltage
    108.2V