  • SME16VB101M6X11LL
SME16VB101M6X11LL
advertisement
Manufacturer No:
SME16VB101M6X11LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-SME16VB101M6X11LL
Package:
Aluminum
Datasheet:
SME16VB101M6X11LL
Description:
SME 100μF Capacitor 20% Bulk 180mA 2.5mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
SME16VB101M6X11LL
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SME
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.048mA
  • Ripple Current
    180mA
  • Tan Delta
    0.16
  • ESR
    2652 mΩ
  • Custom Capabilities
    Optional Lead Configurations
  • Diameter
    6.3mm
  • Length
    11mm