  • SMF18A-E3-08
SMF18A-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
SMF18A-E3-08
HK JDW NO:
884-SMF18A-E3-08
Package:
DO-219AB
Datasheet:
SMF18A-E3-08
Description:
TVS DIODE 18V 29.2V SMF
Step5Bar-code shipping tag
SMF18A-E3-08
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-219AB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMF*A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    18V
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    20V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6.8A
  • Clamping Voltage
    29.2V
  • Peak Pulse Current
    6.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    320pF @ 1MHz