  • SMF58A-E3-08
SMF58A-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
SMF58A-E3-08
HK JDW NO:
884-SMF58A-E3-08
Package:
DO-219AB
Datasheet:
SMF58A-E3-08
Step5Bar-code shipping tag
SMF58A-E3-08
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-219AB
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    64.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.1A
  • Clamping Voltage
    95V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    58V
  • Peak Pulse Current
    2.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    58V
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    144pF @ 1MHz