  • SMG100VB102M18X40LL
SMG100VB102M18X40LL
advertisement
Manufacturer No:
SMG100VB102M18X40LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-SMG100VB102M18X40LL
Package:
Radial, Can
Description:
SMG 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.38A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SMG100VB102M18X40LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMG
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    196mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    1.38A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.38A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.07A @ 100kHz