  • SMG160VB331M20BLL
SMG160VB331M20BLL
advertisement
Manufacturer No:
SMG160VB331M20BLL
HK JDW NO:
856-SMG160VB331M20BLL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
SMG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 920mA 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SMG160VB331M20BLL
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    753mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    920mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    920mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.38A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm