  • SMG250VB33RM12X20LL
SMG250VB33RM12X20LL
advertisement
Manufacturer No:
SMG250VB33RM12X20LL
HK JDW NO:
856-SMG250VB33RM12X20LL
Description:
SMG 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 230mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SMG250VB33RM12X20LL
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    SMG
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    61mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.43mA
  • Ripple Current
    230mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    230mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    414mA @ 100kHz
  • Diameter
    12mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    21.5mm