  • SMG63VB221M10X16LL
SMG63VB221M10X16LL
advertisement
Manufacturer No:
SMG63VB221M10X16LL
HK JDW NO:
856-SMG63VB221M10X16LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
SMG 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 490mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SMG63VB221M10X16LL
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    SMG
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    678mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.4158mA
  • Ripple Current
    490mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.09
  • Ripple Current @ Low Frequency
    490mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    735mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    17.5mm