  • SMH63VS103M30X50T2
SMH63VS103M30X50T2
advertisement
Manufacturer No:
SMH63VS103M30X50T2
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-SMH63VS103M30X50T2
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
SMH 10000μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 5.49A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SMH63VS103M30X50T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SMH
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    12.6mA
  • Ripple Current
    5.49A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.49A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.588A @ 100kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm