  • SMJ320C50HFGM50
SMJ320C50HFGM50
advertisement
Manufacturer No:
SMJ320C50HFGM50
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SMJ320C50HFGM50
Package:
Datasheet:
Description:
0.635mm 5V CPLD 132 Pin 50MHz 5V
Purchasing and Inquiry
SMJ320C50HFGM50 Overview
In terms of its uses, it has 132 terminations.This device is powered by 5V's supply voltage.In this component, there are pins for 132.132 pins can be found in its configuration.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 50MHz.Mounting is accomplished using Surface Mount.The specific characteristics of this device can be categoriDigital Signal Processorsed within the Digital Signal Processors subcategory.In this device, the minimum voltage is 4.75V.This device can handle a maximum voltage of 5.25V.In order for it to operate, 5V is the supply voltage.5V electric power supplies it.This system uses DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as its uPs, uCs, and peripheral ICs.Operating temperatures should be lower than 125°C.A temperature exceeding -55°C is recommended for operation.There are 1 timers programmed to provide accurate feedback and event activation in industrial environments.Interrupts caused by an external source cause 6 interrupts.Below 50MHz should be the maximum value of its frequency.1 serial I/Os are used for communicating data between devices.
SMJ320C50HFGM50 Features
Operating supply voltage of 5V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
6 external interrupts
SMJ320C50HFGM50 Applications
There are a lot of Texas Instruments SMJ320C50HFGM50 DSP applications.
  • Audio signal
  • Geoscience signal processing
  • MP3 audio player
  • Speech signal processing
  • Computer vision technology
  • Seismology
  • Signal processing for telecommunications
  • Audio synthesis
  • Seismology
  • Biomedical treatment
Step5Bar-code shipping tag
SMJ320C50HFGM50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    132
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • RAM Size
    20.1kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Supply Current-Max
    225mA
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    50MHz
  • Data Bus Width
    16b
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Screening Level
    MIL-PRF-38535
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    1056
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    1
  • ROM Programmability
    MROM
  • Number of External Interrupts
    6
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height
    3.3mm
  • Length
    24.13mm
  • Width
    24.13mm
  • Thickness
    2.67mm