  • SN74V235-15PAG
SN74V235-15PAG
advertisement
Manufacturer No:
SN74V235-15PAG
HK JDW NO:
815-SN74V235-15PAG
Package:
64-TQFP
Datasheet:
SN74V235-15PAG
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin 74V235 FIFO memory IC74V Series 36K 2K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
SN74V235-15PAG Overview
FIFO memory chip is contained in the 64-TQFP package.In the shape of a Tray , it's packaged.In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 36K 2K x 18 .The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Operating voltage is 3V~3.6V .The 74V series is represented by this memory logic.Mounting it Surface Mount is recommended.Memory IC belongs to the 74V235 family.It is possible to achieve high efficiency with a supply voltage of 3.3V .As a result of this, FIFO means contains 64 terminations.The operation pins are 64 pins.In order to operate FIFO design, a maximum current of 35mA is required.For FIFO's maximum efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V .There is a self-contained gadget within FIFOs .In this part, the memory type is OTHER FIFO .When the frequency is set to 66.7MHz , the system can maintain good accuracy.Vsup is set to 3.6V (FIFO memory IC's maximum supply voltage).Ideally, the supply voltage (Vsup) should stay above 3V .Through the use of 2 circuits, FIFO memory chip is able to achieve enhanced flexibility.
SN74V235-15PAG Features
36K 2K x 18 memory size
74V series
Best part number of 74V235
FIFOs category
SN74V235-15PAG Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V235-15PAG FIFOs Memory applications.
  • Optical memories
  • Computer Systems
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • GPS Offender Tracking
  • Temporary storage elements
  • Video
  • IP Camera Buffer
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Game Controller
  • Extended product life cycle
Step5Bar-code shipping tag
SN74V235-15PAG
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    274.706879mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    64
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    66.7MHz
  • Base Part Number
    74V235
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    36K 2K x 18
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Access Time
    10ns
    Unidirectional
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Density
    36 kb
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Word Size
    Uni-Directional
  • Retransmit Capability
    No
  • Programmable Flags Support
    Depth, Width
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1mm