  • SN74V245-15PAG
SN74V245-15PAG
advertisement
Manufacturer No:
SN74V245-15PAG
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74V245-15PAG
Package:
64-TQFP
Datasheet:
SN74V245-15PAG
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin 74V245 FIFO memory IC74V Series 72K 4K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
SN74V245-15PAG Overview
The 64-TQFP package contains FIFO memory chip.In terms of packaging, it comes in Tray cases.There is a 72K 4K x 18 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.The 74V series contains this memory logic.A Surface Mount mounting method is recommended.I believe it belongs to the 74V245 family of numbers.Supply voltages of 3.3V are capable of achieving high efficiency.A total of 64 terminations can be found in FIFO means.The operation pins are 64 pins.There is a maximum current requirement of 35mA for its operation.For FIFO's maximum efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V .In FIFOs , there is a self-contained gadget.A OTHER FIFO memory type IC is used in the part.Despite a frequency of 66.7MHz , it is capable of maintaining good accuracy.Voltage FIFO memory IC's maximum is set to 3.6V .In order to ensure normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V .The 2 circuit is used in order to enhance its flexibility.
SN74V245-15PAG Features
72K 4K x 18 memory size
74V series
Best part number of 74V245
FIFOs category
SN74V245-15PAG Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V245-15PAG FIFOs Memory applications.
  • Video time base correction
  • IP Radio
  • Address mapping
  • Computer Systems
  • Desktop Computers
  • Communications
  • Extended product-change notification
  • TVs
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Test site
Step5Bar-code shipping tag
SN74V245-15PAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    274.706879mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    66.7MHz
  • Base Part Number
    74V245
  • Function
    Synchronous
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Size
    72K 4K x 18
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Access Time
    10ns
  • Data Bus Width
    18b
  • Direction
    Unidirectional
  • Organization
    4KX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Density
    72 kb
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • Retransmit Capability
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1mm