  • SN74V273-6PZA
SN74V273-6PZA
advertisement
Manufacturer No:
SN74V273-6PZA
HK JDW NO:
815-SN74V273-6PZA
Package:
80-LQFP
Datasheet:
SN74V273-6PZA
Description:
80 Terminations3.3V 80 Pin 74V273 FIFO memory IC74V Series 288K 16K x 18 32K x 94.5ns
Purchasing and Inquiry
SN74V273-6PZA Overview
You can find FIFO memory chip in package 80-LQFP .Tray case is used for packaging.Data and applications can be stored in the FIFO chip's 288K 16K x 18 32K x 9 memory.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.Operation is based on a supply voltage of 3.15V~3.45V .The 74V series contains this memory logic.35mA is memory IC's maximum operating supply current.It is recommended that memory IC be mounted in the Surface Mount direction.The 74V273 family of objects contains it.A supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.FIFO means contains 80 terminations.In the case of the operation pins, they are 80 pins.Set the supply voltage to 3.3V to ensure FIFO's maximum efficiency.There is a self-contained gadget within FIFOs .There is a memory type OTHER FIFO in the IC of this part.It is capable of maintaining good accuracy with a frequency of 166MHz .There is a FIFO memory IC's maximum supply voltage of 3.45V (Vsup).A voltage above 3.15V is necessary for normal operation.With the use of 2 circuits, FIFO memory chip provides enhanced flexibility.
SN74V273-6PZA Features
288K 16K x 18 32K x 9 memory size
74V series
Best part number of 74V273
FIFOs category
SN74V273-6PZA Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V273-6PZA FIFOs Memory applications.
  • Game Controller
  • Communications Systems
  • A/D output buffers
  • Product traceability
  • Extended product-change notification
  • IP Camera Buffer
  • Controlled baseline
  • Programmable Logic Controller
  • Computer Systems
  • Multimedia
Step5Bar-code shipping tag
SN74V273-6PZA
    Select All
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Access Time
    4.5ns
    16KX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Density
    288 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Cycle Time
    6 ns
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    166MHz
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V