  • SPC5200CBV400
SPC5200CBV400
advertisement
Manufacturer No:
SPC5200CBV400
HK JDW NO:
318-SPC5200CBV400
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
32-bit Microprocessor 272-Pin 400MHz 1.5V BGA
Quantity:
In Stock : 6063
Step5Bar-code shipping tag
SPC5200CBV400
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    272
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    272
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Frequency
    400MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    400MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    32
  • Core Architecture
    PowerPC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Length
    27mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm