  • SR-5H-1.6A-BK
SR-5H-1.6A-BK
advertisement
Manufacturer No:
SR-5H-1.6A-BK
HK JDW NO:
255-SR-5H-1.6A-BK
Package:
Radial, Can, Vertical
Datasheet:
SR-5H-1.6A-BK
Description:
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 300VAC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SR-5H-1.6A-BK
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Vertical
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Body Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SR-5H
  • Size / Dimension
    0.335Dia x 0.362 H 8.50mmx9.20mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    43mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • Current Rating (Amps)
    1.6A
  • Current Rating
    1.6A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, cULus, KC-MARK, PSE, SEMKO, VDE
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Wire/Cable Diameter
    600 μm
  • Melting I2t
    24
  • DC Cold Resistance
    0.043Ohms
  • Fuse Current
    1.6A
  • Height
    9.1948mm
  • Length
    8.6mm