  • SRP1205-4R0Y
SRP1205-4R0Y
advertisement
Manufacturer No:
SRP1205-4R0Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRP1205-4R0Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRP1205-4R0Y
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRP1205-4R0Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SRP1205
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±25%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    10.5A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    4μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5.4mOhm Max
  • Max DC Current
    8.3A
  • Frequency - Self Resonant
    35MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Case/Size Code
    4949
  • DC Current
    10.5A
  • Height
    5.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm