  • SRP7030-4R7FM
SRP7030-4R7FM
advertisement
Manufacturer No:
SRP7030-4R7FM
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRP7030-4R7FM
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRP7030-4R7FM
Description:
FIXED IND 4.7UH 5A 35 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRP7030-4R7FM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SRP7030F
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.256W 7.60mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.7mm
  • Current Rating
    5A
  • Base Part Number
    SRP7030
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    35mOhm Max
  • Max DC Current
    5A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    7A
  • Case/Size Code
    7070-30M
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    5A
  • RMS Current (Irms)
    5A
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm