  • SRU1048A-2R2Y
SRU1048A-2R2Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU1048A-2R2Y
HK JDW NO:
103-SRU1048A-2R2Y
Datasheet:
SRU1048A-2R2Y
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 30% 100KHz 14Q-Factor Ferrite 6.5A 7.2mOhm DCR Automotive T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRU1048A-2R2Y
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    SRU1048A
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±30%
    Tin (Sn)
  • HTS Code
    1
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    6.5A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    7.2mOhm Max
  • Max DC Current
    6.5A
  • Frequency - Self Resonant
    55MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    14 @ 7.96MHz
  • Current - Saturation
    6.3A
  • Case/Size Code
    3939
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    6.5A
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.201 5.10mm