  • SRU8028-3R3Y
SRU8028-3R3Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU8028-3R3Y
HK JDW NO:
103-SRU8028-3R3Y
Datasheet:
SRU8028-3R3Y
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 3.3uH 30% 100KHz 12Q-Factor Ferrite 3.6A 17.5mOhm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRU8028-3R3Y
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2005
  • Series
    SRU8028
  • Size / Dimension
    0.315Lx0.315W 8.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • Depth
    8.3mm
  • Current Rating
    3.6A
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    17.5mOhm
  • Current
    5.4A
  • Max DC Current
    3.6A
  • Frequency - Self Resonant
    60MHz
  • Q @ Freq
    12 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    12
  • Current - Saturation
    3.5A
  • Q Factor
    12
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    3.6A
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm