  • SS-5-1.6A-AP
SS-5-1.6A-AP
advertisement
Manufacturer No:
SS-5-1.6A-AP
HK JDW NO:
255-SS-5-1.6A-AP
Package:
Radial, Box
Datasheet:
Description:
FUSE, PCB, 1.6A, 250V, TIME DELAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SS-5-1.6A-AP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    23
  • DC Cold Resistance
    0.041Ohms
  • Fuse Current
    1.6A
  • Height
    8.3566mm
  • Length
    8.5mm
  • Width
    4.2926mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Box
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SS-5
  • Size / Dimension
    0.335Lx0.169W x 0.329 H 8.50mmx4.30mmx8.35mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    41mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating (Amps)
    1.6A
  • Depth
    4.3mm
  • Current Rating
    1.6A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CQC, cULus, EK-MARK, PSE, SEMKO, VDE
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Power Dissipation
    730mW