  • SS-5-3.15A-AP
SS-5-3.15A-AP
advertisement
Manufacturer No:
SS-5-3.15A-AP
HK JDW NO:
255-SS-5-3.15A-AP
Package:
Radial, Box
Datasheet:
Description:
Fuse Subminiature Slow Blow Acting 3.15A 250V Radial 8.6 X 4.3 X 8.4mm Ammo Pack
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SS-5-3.15A-AP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Box
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SS-5
  • Size / Dimension
    0.335Lx0.169W x 0.329 H 8.50mmx4.30mmx8.35mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    16.75mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    250V
  • Current Rating (Amps)
    3.15A
  • Depth
    4.3mm
  • Current Rating
    3.15A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CQC, cULus, EK-MARK, SEMKO, VDE
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Power Dissipation
    1.2W
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    67
  • DC Cold Resistance
    0.01675Ohms
  • Fuse Current
    3.15A
  • Height
    8.3566mm
  • Length
    8.5mm
  • Width
    4.2926mm