  • SSP-1156B152UP12
SSP-1156B152UP12
advertisement
Manufacturer No:
SSP-1156B152UP12
HK JDW NO:
454-SSP-1156B152UP12
Package:
Datasheet:
Description:
LED 1156 REPLACEMENT 525NM GREEN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SSP-1156B152UP12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    Poly-Leds™
  • Size / Dimension
    1.024Dia x 1.811 H 26.00mmx46.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green (x 11)
  • Applications
    Incandescent Replacements, Indicator Lights
  • Voltage - Rated
    12V
  • HTS Code
  • Power Rating
    105mW
  • Max Power Dissipation
    105mW
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    110mA
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Configuration
    11 Round
  • Viewing Angle
    30 °
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED DISPLAY CLUSTER
  • Forward Current
    110mA
  • Lens Style
    Circular, Round
  • Luminous Intensity
    70.4 cd
  • Millicandela Rating
    70400mcd
  • Illumination Color
    Green
  • Wavelength
    525nm
  • Number of LEDs
    11
  • Base Type
    Bayonet (BA15S)
  • Can Replace Lamps
    1156
  • Height
    52.07mm