  • SSRMP-240D16R
SSRMP-240D16R
advertisement
Manufacturer No:
SSRMP-240D16R
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-SSRMP-240D16R
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
Description:
SSRMP SERES,MINI PUK,16A,240VAC,
Step5Bar-code shipping tag
SSRMP-240D16R
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Supplier Device Package
    Mini Puck
  • Mfr
    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
  • Series
    SSRMP
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Output Type
    AC
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    4 ~ 32VDC
  • Voltage - Load
    24 V ~ 280 V
  • Load Current
    16 A