  • SST89E58RD2-40-C-NJE
SST89E58RD2-40-C-NJE
advertisement
Manufacturer No:
SST89E58RD2-40-C-NJE
HK JDW NO:
536-SST89E58RD2-40-C-NJE
Package:
44-LCC (J-Lead)
Description:
40KB 40K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller FlashFlex® Series SST89E58RD2 44 Pin 40MHz 44-LCC (J-Lead)
Quantity:
In Stock : 10040
Step5Bar-code shipping tag
SST89E58RD2-40-C-NJE
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Supplier Device Package
    44-PLCC (16.59x16.59)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2005
  • Series
    FlashFlex®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    SST89E58RD2
  • Interface
    EBI/EMI, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    40MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    EEPROM, FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Core Processor
    8051
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    40KB 40K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, SPI, UART/USART
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
  • Max Frequency
    40MHz