  • SST89V58RD-33-C-PIE
SST89V58RD-33-C-PIE
advertisement
Manufacturer No:
SST89V58RD-33-C-PIE
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST89V58RD-33-C-PIE
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 40 Pin 33MHz 3.3V DIP
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
SST89V58RD-33-C-PIE
  • Package / Case
    DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    40
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    33MHz
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    EBI/EMI, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    32kB
  • Power Dissipation-Max
    1.5W
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    1kB
  • Memory Type
    EEPROM, FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Supply Current-Max
    47mA
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    33MHz
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    16
  • Core Architecture
    8051
  • Number of Programmable I/O
    32
  • RAM (bytes)
    1024
  • Height Seated (Max)
    5.588mm