  • ST5-36B27
ST5-36B27
advertisement
Manufacturer No:
ST5-36B27
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-ST5-36B27
Package:
Datasheet:
ST5-36B27
Description:
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ST5-36B27
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ST5-36B27.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Split Bobbin Plug-In
  • Size / Dimension
    47.24mm Lx39.62mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L47.24XB39.62XH36.58 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    350mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 700mA Series 350mA
  • Power - Max
    12VA
  • Output Voltage 1
    18V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Output Voltage 2
    18V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    12 VA
  • Height
    36.58mm
  • Length
    47.24mm
  • Width
    39.62mm