  • ST7-16B53
ST7-16B53
advertisement
Manufacturer No:
ST7-16B53
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-ST7-16B53
Package:
Datasheet:
ST7-16B53
Description:
Power Transformer 2500Vrms Single Prim. Dual Sec. 115V Prim. 16V/8V Sec. Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ST7-16B53
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ST7-16B53.
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Split Bobbin Plug-In
  • Size / Dimension
    66.80mm Lx55.63mm W
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    36W
  • Max Power Dissipation
    36W
  • Depth
    55.6mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    2.25A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 4.5A Series 2.25A
  • Power - Max
    36VA
  • Lead/Base Style
  • Output Voltage 1
    8V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Output Voltage 2
    8V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height
    39.62mm