  • ST7-56B59
ST7-56B59
advertisement
Manufacturer No:
ST7-56B59
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-ST7-56B59
Package:
Datasheet:
ST7-56B59
Description:
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ST7-56B59
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ST7-56B59.
    Select All
  • Width
    55.626mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    Split Bobbin Plug-In
  • Size / Dimension
    66.80mm Lx55.63mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    36W
  • Max Power Dissipation
    36W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    66.802mm X 55.626mm X 39.624mm
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    1.3A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.3A Series 650mA
  • Power - Max
    36VA
  • Output Voltage 1
    28V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 28V Series 56V
  • Output Voltage 2
    28V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    36 VA
  • Height
    39.62mm
  • Length
    66.802mm