  • STGB30NC60WT4
STGB30NC60WT4
advertisement
Manufacturer No:
STGB30NC60WT4
HK JDW NO:
761-STGB30NC60WT4
Datasheet:
STGB30NC60WT4
Step5Bar-code shipping tag
STGB30NC60WT4
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Base Part Number
    STGB30
  • Pin Count
    4
  • Power - Max
    200W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    60A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Max Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    42.5 ns
  • Test Condition
    390V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    189 ns
  • Gate Charge
    102nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C
    29.5ns/118ns
  • Switching Energy
    305μJ (on), 181μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.75V